Dornova metoda zvířata

Stručně o technice

Je jemná manuální technika, která se zabývá kontrolou vzájemného postavení jednotlivých částí kosterní soustavy. V případě zjištění chybného postavení je kost či kloub jemně usazen zpět do správné fyziologické polohy, tak aby se kompletně obnovila biomechanická funkce. Dornova metoda pro psy a kočky navozuje rovnováhu nejen na fyzickém těle, ale také významně ovlivňuje psychiku zvířete. Pokud je odbourána fyzická bolest, dochází k psychickému uvolnění a zmírnění stresu.

Dornova metoda uznává holistický (celostní) přístup. Doteky ošetřují nejen kosti a klouby, ale také okolní tkáně. Po nápravě kosterní soustavy dochází ke zlepšení funkce celého těla. Změny se projevují nejen ve svalech, pojivových tkáních, podkoží a kůži, ale také ve funkci všech orgánů. Dochází k obnově proudění energií a to i na buněčné úrovni, kdy jsou buňky zásobeny kyslíkem a živinami. Což vede ke zlepšení funkce látkové výměny a urychlení regenerace tkání i nervových drah.

Průběh

Nejprve se seznámím s vámi a vaším čtyřnohým parťákem. Popovídáme si o jeho minulosti, sportovním a rodinném životě, zdravotní stránce a všem, co nás jen napadne. Vše si pečlivě zapíši a poučím Vás o kontraindikovaných stavech a jak s pejsek během následujících dní zacházet.

Dále si projdeme stručně průběh terapie, které budete neméně důležitou součástí. Promluvíme si, jak budeme spolupracovat, aby terapie byla pro všechny co nejvíce komfortní a plynulá. Je velmi důležité, abyste byly v průběhu terapie v klidu, nikam nespěchali a byli připraveni být aktivní součástí.

Po teoretické části přistoupím k samotnému fyzickému kontaktu. Zjistím, co zvířeti vadí a co je mu naopak příjemné. Poté začneme s terapií. 

Prvotní seznámení je velmi důležité

V průběhu terapie pracuji jemně a plynule. V rámci kloubního spojení se věnuji každé jednotlivé kosti těla. Jednotlivé hmaty se provádějí v přesně daném pořadí, které mají svůj přesný účel. Návrat chybně (patologicky) umístěných kostí do správného postavení je prováděn dynamicky za pomoci dvou sil vyvíjených terapeutem.

První silou je navozený pohyb v rámci fyziologického rozsahu ošetřovaného kloubního spojení. Druhou silou je pak jemný a přesně cílený tlak dlaní či prsty na chybně postavenou kost, díky čemuž je pozvolně usazována zpět, do správné fyziologické polohy. Díky této oboustranné dynamice usazování je překonán tonus svalů, který má za úkol chránit každou jednotlivou část těla. 

V průběhu terapie nedochází k žádným trhavým či rychlým pohybům nebo psychickému nátlaku

Rezervujte si termín

Co Dornova metoda pro psy a kočky řeší

Mezi nejčastější problémy, které dokážeme touto metodou řešit jsou nesprávné postavení kostí v kloubním pouzdru, rotace a propady obratlů, posuny pánve a křížové kosti, blokády krční páteře a týlní kosti, ztuhlost a další kombinované problémy kosterního aparátu.

Nejvhodnější a nejúčinnější je, když se Dornova metoda prováděná v rámci:

  • prevence
  • rehabilitace
  • při chronických problémech a pro zvířecí seniory

Délka a četnost terapií

Jako u všeho, prevence je vždy nejúčinnější. Ošetření opěrného aparátu je u zdravého jedince příjemné. Pravidelná kontrola předchází mechanickému poškození a předčasnému opotřebení kloubů a chrupavek. 

Problémy s pohybovým aparátem nemusí vždy znamenat nemoc. Mohou pouze poukazovat na patologické postavení kostí. Před každým ošetřením je proto velmi důležité zhodnotit aktuální zdravotní stav zvířete.

Jsou stavy či nemoci, kdy je provedení Dornovy metody zcela nemožné. Především, pokud se jedná o nemoci zasahující celý organismus nebo při vážných poškození kloubů a kostí. Jedince, který vykazuje bolestivost při dotyku nebo změny pohybu musí vyšetřit veterinární lékař, který je obeznámen s principy Dornovy metody. Který po ošetření buď dá souhlas nebo zamítnutí s provedením této metody.

Kontraindikace pro Dornovu metodu pro zvířata

Aneb kdy Dornovu metodu provádět nelze nebo jen s výrazným omezením:

  • vysoká teplota a celková změna základních životních funkcí
  • porušená kůže, rány, vředy
  • nervová onemocnění v akutním stadiu
  • akutní zánětlivé stavy, virová a bakteriální onemocnění
  • stav bezprostředně po úraze, bez vyšetření veterinárním lékařem
  • nemoci kostí
  • březost

Délka ošetření psa či kočky Dornovou metodou je velmi individuální (vždy záleží na konkrétním jedinci) a pohybuje se od 60 do 100 minut vždy za přítomnosti majitele. Po první terapii následuje kontrola, dle potřeby zvířete. Pokud se podaří vrátit kosti v kloubech do správné polohy a uvolnit pojivové tkáně, nastane úleva a další návštěvy jsou již spíše preventivní.

Četnost ošetření závisí na aktivitě a zatížení zvířete a také na jeho aktuálním stavu. Pokud je zdravotní stav a projev psa či kočičky v pořádku, doporučuji preventivní ošetření 1-2x ročně.

Cena terapie

Cena za ošetření dornovou metodou je 500 Kč.

Poděkování

Ještě jednou moc děkuji Andree a Martinovi Dunovým za jejich trpělivost při předávání techniky a zkušeností.

Kde působím

Královéhradecký kraj okres Hradec Králové a Jičín
------------------
Středočeský kraj okres Nymburk a Kolín

Telefon

Termíny se rychle plní. Pro rezervaci termínů volejte na číslo:

+420 728 373 636

E-mail

Pokud máte jakékoliv dotazy, nebojte se mi napsat na email:

© Densia Physio – Masáže lidí a zvířat